ALTIN 271,88
DOLAR 5,7884
EURO 6,4038
BIST 7,6090
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanabilir?

09.04.2017
33
A+
A-

Tüp bebek yöntemi normal şartlarda anne olamayan kadınlar için uygulanıyor. Anne olma şansı çok az olan anne adayları için de uygulanabiliyor.

Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanabilir?
Reklam

Tüp bebek yöntemi normal şartlarda anne olamayan kadınlar için uygulanıyor. Anne olma şansı çok az olan anne adayları için de uygulanabiliyor. Dünyada ilk kez İngiltere‘de uygulandı. 1978 yılında ilk tüp bebek dünyaya gözlerini açtı. Türkiye’ye bu uygulamanın gelmesi ise 11 yılı yani 1989 yılını buldu. Bu uygulamayı gerçekleştiren ilk Üniversite Ege Üniversitesi‘dir. Artık günümüzde çok yaygınlaşan bir yöntem olmakla birlikte bu uygulamayı uygulamak eski yıllara göre daha da kolaylaştı. Tüp bebek nedir diye bakıldığında tüp bebek kısaca anne adayından alınan yumurtanın, aynı gün içinde baba adayından alınan en hareketli sperm ile döllenmesi işlemidir. Ardından döllenen yumurtada oluşan embriyonun alınıp anne adayının rahmine uygun laboratuvar ortamında yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem alanında uzman bir ekiple yapıldığında başarı şansı daha da yüksektir. Bu dönemde baba adayının, anne adayına manevi olarak destek olması da başarı şansını artıran bir diğer etkendir.

Başarı şansı normal şartlardaki doğum oranına göre daha fazladır. Normal çiftlerde canlı doğum oranı %27’lerde iken tüp bebek uygulamalarında ki canlı doğum oranı %40’lardadır. Tüp bebek nedir sorusuna verilebilecek cevaplara ek olarak tekniklerinden de bahsetmek önemli.

Tüp Bebek Nedir?

Yardımla üreme tekniği tüp bebek işlemi sırasında yumurtalıklardan toplanan yumurtalarla ilgili yapılan tüm tedavi uygulamalarına denilmektedir. Bu sayede gebelik oluşumu gerçekleşmektedir.

İn, vitro ve fertilizasyon, tüp bebek nedir sorusuna verilen cevaplardan birisidir. Yumurtalıklardan alınan yumurtaların aynı gün içinde baba adayından alınan spermler vasıtasıyla uygun, temiz ve tam teçhizatlı laboratuvar ortamında döllenmesidir. Oluşan embriyonun 3 ile 5 gün içinde anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Zigot intrafallopian işlemi günümüzde pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Aynı şekilde anne adayından alınan yumurtaların, spermler aracılığı ile döllenmesi ve sonrasında bir fallop tüpüne yerleştirilmesi işlemidir.

Gamet intrafallopian transfer işlemi ise anne adayının yumurtalıklarından alınan yumurta ve baba adayından alınan en hareketli spermlerin, anne adayının fallop tüpü içerisine yerleştirilmesidir. Bu şekilde embriyonun oluşumunun gerçekleşmesi işlemidir. Günümüzde bu yöntem de tercih edilmemektedir.

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ise, yumurtalıklardan alınan yumurtanın içine sperm bırakılma işleminin özel iğneler yoluyla yapılmasıdır. Bu şekilde döllenme sağlanmış olacaktır. Bu yöntem baba adaylarının sperm sayılarında ciddi şekilde bir azalma görülen ve yine spermlerinin kalitesinde bir problem olan hastalara uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Uygulamasında Başarı Oranı

Öncelikle tüp bebek tedavisini uygulayacağınız hastanedeki ekibin alanında uzman olması ve gelişmiş laboratuvar tekniklerini kullanması başarı şansını çok daha fazla artıracaktır. Tüp bebek uygulamalarında başarı şansı kısırlıkla yakından ilgilidir. Eğer yumurtlama probleminiz varsa başarı şansınız %38’dir. Yumurtalık rezervinizde azalma gözlemlenmişse başarı oranı %15’e kadar düşebilir. Tüp bebek nedir? Başarı şansı nedir? Gibi soruları cevaplandırdıktan sonra neden başarısız olunmaktadır? Sorusunun cevabına dönmek gerekecektir.

Anne adayının yaşı çok önemlidir. Embriyo kalitesini anne adayının yaşı etkilemektedir. Yumurta rezervinin az olması, yumurtalıkların uyarılamaması gibi etkiler olabilmektedir.

Rahimde genetik açıdan veya sonradan oluşabilen problemlerin varlığı başarısızlık ihtimalini arttırmaktadır. Ayrıca enfeksiyon gibi olası faktörlerin varlığı da olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Yumurtanın sperm tarafında döllenmesinden sonra embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi aşamasında oluşabilecek aksiliklerde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

  • 38 yaş üstü kadınlarda, 6 ay korunmasız bir şekilde ve devamlı cinsel ilişkiye girilmesine rağmen hamileliğin oluşmaması durumunda
  • Anne adayının yaşının büyük olmamasına rağmen yumurta rezervinde görülen azlık
  • Baba adayından alınan semen örneğinde yeterli sayıda spermin olmadığının anlaşılması üzerine
  • Yumurtlama problemi yaşayan anne adaylarında
  • Tüm tetkiklerin normal seviyelerde olduğu anlaşılmasına rağmen yinede normal yollardan gebeliğe ulaşılamaması durumlarında olan anne baba adalarına tüp bebek uygulaması yapılabilmektedir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Lütfen güvenlik kodunu giriniz: *

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.