Topuk Çatlaklarını Gidermenin Doğal Yöntemleri

Topuk Çatlaklarını Gidermenin Doğal Yöntemleri
El ve Ayak Bakımı 12 Şubat 2018 596 defa okundu 0 yorum

Topuk çatlaklarından kurtulmanın doğal yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Topuk çatlakları tedavi edilmezse ve düzenli bakım yapılmazsa can sıkıcı bir durum oluşturabilirler. Bu durumu önlemek ve yumuşacık topuklara sahip olmak için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden faydalanmanız mümkün. Sizler için topuk çatlaklarını gidermenin doğal yöntemlerini derledik.

Topuk Çatlaklarının Oluşma Nedenleri

Topuk çatlakları uzun süre ayakta durma, aşırı kilo, şeker hastalığı, açık ve topuklu ayakkabı, egzama, sedef gibi sebeplerden meydana gelmektedir. Tedavi edilmediği durumda enfeksiyona ve kanamaya yol açabilmektedir. Topuk çatlaklarından kurtulmanız için sizlere doğal tedavi yöntemlerini sunuyoruz. Bu yöntemleri çok dikkatli bir şekilde okuyarak ve düzenli uygulayarak yumuşacık topuklara sahip olmak çok kolay.

Topuk Çatlakları İçin Gül Suyu Losyonu

Gül suyu topuklarınızı yumuşatırken, ayaklarınızın mis gibi kokmasını sağlayacak ve tırnaklarınızı güçlendirecektir. Gül suyunu gliserinle karıştırarak veya nemlendiricinize ekleyerek topuklarınıza uygulayabilirsiniz. İyi bir sonuç elde etmek için bu uygulamayı haftada en az 1 kez yapmaya özen göstermelisiniz.

Zeytinyağı İle Yumuşacık Topuklara Sahip Olmak

Zeytinyağı topuklarınızı yumuşatmada oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Topuklarınıza zeytinyağını sürdükten sonra bir süre streç film sararak veya galoş giyerek beklemeniz gerekiyor. Daha iyi bir sonuç elde etmek için bu yöntemi gece uygulayıp yatabilirsiniz. Sabah uyandığınızda topuklarınızın yumuşacık olduğunu görebilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Çatlaklardan Kurtulabilirsiniz

Elma sirkesi antiseptik özelliği ile ciltteki bakterileri yok eder ve ölü derileri temizler. Topuk çatlaklarını gidermek için her gün 1 kova ılık suyun içine yarım çay bardağı elma sirkesi ekledikten sonra karıştırmalısınız. Daha sonra ayaklarınızı bu karışımın içinde yaklaşık 30 dakika bekletmeniz gerekiyor.

Sarı Kantaron Yağının Mükemmel Etkileri

Sarı kantaron yağı cilt sağlığında çok önemli role sahiptir. Cilt yenileme özelliği ile topuk çatlaklarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Sarı kantaron yağını her gün sürerek topuk çatlaklarından kurtulmanız mümkün.

Deniz Tuzu İle Çatlaklara ve Ayak Kokusuna Son Verebilirsiniz

Deniz tuzu topuk çatlaklarını tedavi etmesinin yanı sıra kötü kokuları da yok etmektedir. Mantar gibi problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. 1 kova ılık suya deniz tuzu ilave ettikten sonra ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin. Bu yönteme alternatif olarak deniz tuzunu, zeytinyağı, vazelin veya sarı kantaron yağı ile karıştırıp topuklarınıza sürebilirsiniz. Streç film veya buzdolabı poşeti ile sararak yaklaşık yarım saat beklemelisiniz. Topuklarınızın yumuşadığını göreceksiniz. cilt bakımı izmir

Benzer Yazılar

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Lütfen güvenlik kodunu giriniz: *