Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?
Hamilelik 16 Nisan 2017 829 defa okundu 0 yorum

Hamilelik süreci kadınların hayatlarındaki en önemli dönemlerden birisidir. Onca zorlukla geçecek olan hamilelik döneminin sonunda, bir hayat boyu kendisine evlatlık yapacak dünyalar güzeli yavrusunu alır kucağına anne. İşte yaklaşık 40 haftalık hamilelik serüveni sadece basit bir hamilelik testi ile başlar.

Okuduğunuz bu yazımızda, hamilelik testi nasıl yapılır, kanda hamilelik testi kesin sonuç verir mi, hamilelik testi ücretleri ya da erken hamilelik testi gibi konulara değinirken pek çok farklı çeşidi bulunan gebelik testi konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi yapmanın en çok kullanılan 2 yöntemi vardır. Aralarından en kolay olanı evde uygulanabilen idrarla hamilelik testidir. Bir diğeri ise sağlık merkezlerinde sonuç alınabilen kan testi ile sonuç alınan hamilelik testidir.

Hamileliğin başlamasıyla birlikte idrarda hCG hormonu ortaya çıkar. Sağlık birimlerinden makul ücretler karşılığında elde edebileceğiniz hamilelik testinin olması gerektiği gibi kullanıldığında %95’e kadar doğru sonuç verdiği tespit edilmiştir. Hamilelik testini alırken testin üzerinde bulunan son kullanım tarihine mutlaka önem vermeniz gerekiyor. Aksi halde doğru olmayan sonuç alma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

İdrar ile hamilelik testi uygulaması da oldukça kolaydır. Test içinden gelen haznenin içine depoladığınız sıvıyı çubuk üstünde bulunan hazneye talimatları da dikkate alarak 5 – 10 saniye boyunca alan dışına taşırmadan aktarın ve bekleyin. 1 ile 5 dakika sonra sonucu elde edeceksiniz. Dilediğiniz sonuçla karşılaşmanızı temenni ediyoruz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik isteyen kadınlar en başta adet dönemlerinde gecikme olup olmadığına bakmalıdırlar. Adet takviminde ötelenme varsa eczaneden basit bir hamilelik testi alarak evlerinde hamilelik testi yapabilirler. Bunun yanı sıra her zaman doğru sonuç alınabilmesi adına hamilelik testi uygulamak için en azından 15 gün aralık bırakmada fayda var.

Evde Hamilelik Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Üründen ürüne farklılık gösteriyor olsa da pek çok hamilelik testinde çift kımızı çizgi beliriyorsa sonuç pozitiftir yani hamilesiniz. Tek kırmızı çizgi beliriyorsa sonuç negatif yani hamilelik yok anlamına gelir. Hamileliğin ilk aylarında düşük hCG düzeyleri sebebiyle çizgilerden birisi açık kırmızı olabilir. Hamilelik testi neticesinde ortaya çıkan soluk ikinci çizgi neticesinin pozitif olduğuna işaret eder.

Kan Tahlili İle Hamilelik Testi

Sonucunuz bir sebepten dolayı idrar testinde gözükmezse ya da ultrasonda hamilelik bulgusuna rastlanılamamışsa kan ile hamilelik testi yapılabilir. Kanda hamilelik tahlilinde B-HCG değerlerine bakılır. Böylelikle hamileliğin olumlu ya da olumsuz olduğu konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Lütfen güvenlik kodunu giriniz: *