Emziren Annelerin Yemesi Gereken Besinler

Emziren Annelerin Yemesi Gereken Besinler
Anne ve Çocuk 11 Mart 2018 362 defa okundu 0 yorum

Anne ve bebeğin sağlıklı gelişimi için annenin doğru beslenmesi çok önemli. Emziren annelerin beslenmelerinde dikkat etmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Bebekler için anne sütü ilk 6 ay temel besin maddelerinin tümünü içinde barındırıp bebeğe sunuyor. Henüz anne adayı hamileyken süt oluşumu başlıyor. Buna dayalı olarak bebeğin emmesiyle birlikte doğru orantılı bir şekilde süt miktarı artış gösteriyor. Bu mucizevi durum gerçekleşirken aynı zamanda bu sürece bağlı olarak dikkat edilmesi gerekilen bir takım etkenler bulunuyor.

Emziren Anneler Nelere Dikkat Etmeli?

Anne sütünün gelişimi ve içeriği tamamen annenin tükettiği besinlerden kaynaklıdır. Bu sebeple anne adayının henüz hamileyken yeme ve içme konusua çok özen göstermesi her zaman kendisi ve bebeğinin sağlığını iyi yönde etkileyecektir. Annenin emzirme dönemlerinde katı diyetlere tabi olmamasını öneriyoruz. Nedeni ise bu orantıda yapılacak olan katı diyetlerin anne sütünü azaltmasından ve kalitesi açısından da bebeğe zarar vereceğindendir. Zayıflamak için tercih edilen bu katı diyetlere anne sütünün daha da artması ve daha kaliteli bir hale gelebilmesi adına anne adayının doğru bilinen yanlışlardan uzak durması gerekiyor. Tükettiği besinlerin kendisine fayda sağlayacağını düşünürken bazen zarar da verebiliyor. Bu sebeple aşağıda sizler için emziren annenin neler tüketmesi gerektiği üzerine önemli bilgiler hazırladık.

Emziren Annelerin Tüketmesi Gereken Besinler

  • Hem anne hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için folik asit ve Omega alımı çok önemli. Bunun için annenin mutlaka haftada en az 2 kez balık yemesi önerilerimiz arasında yer almaktadır.
  • Sütün daha fazla artışta ve aynı zamanda kaliteli olması için mutlaka düzenli ve dengeli bir beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Anne vücudunun ve süt kalitesinin stabil olması için günde en az 1 tane yumurta yemek gerekli ihtiyaç halinde bulunan proteini karşılayabiliyor. Sucuk, sosis ve salam gibi işlenmiş etlerden uzak durarak işlenmemiş etler üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Ayrıca hayvansal yağlardan çok protein açısından zengin olan et besin türlerini tercih etmek çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.
  • İyot yapısal olarak her zaman doğal bir beslenme etkisi oluşturmaktadır. Bu sebeple emziren annelerin doğal yoldan gelişim gösterebilmesi için mutlaka iyotlu tuz tercih etmesi kendisine ve bebeğine önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Lütfen güvenlik kodunu giriniz: *