ALTIN 271,88
DOLAR 5,7884
EURO 6,4038
BIST 7,6090
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

24.07.2017
70
A+
A-

Çocukların tuvalet eğitimi annelerin bebeklerini büyütürken merak ettikleri önemli konulardan birisidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tuvalet eğitimi için doğru zamanın seçilmesidir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?
Reklam

Çocukların tuvalet eğitimi annelerin bebeklerini büyütürken merak ettikleri önemli konulardan birisidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tuvalet eğitimi için doğru zamanın seçilmesidir.

Tuvalet Eğitimi İçin İdeal Yaş Ne Zaman?

Tuvalet eğitimi için 2 – 2,5 yaşları beklemek gerekir. Çünkü çocukta tuvaletini yapmayla ilgili organlar bu yaşlarda gelişmektedir. Bu yaşlardan önce çocuk tuvaletinin geldiğini hissetse bile tutamaz. Genellikle halk arasında tuvalet eğitimine başlamak için daha erken yaşlar düşünülür. Örneğin 1 – 1,5 yaş gibi, hatta daha kundaktan alıştırdığını iddia eden anneler bile vardır. Ancak 2 – 2,5 yaş öncesinde annenin belirli saatlerde çocuğunu tuvalete oturtması, bezini açması veya çocuğun hareketlerinden tuvaletinin geldiğini anlayıp tuvalete götürmesi tuvalet eğitimi değildir. Çünkü bu durumlarda çocuğun tuvaletini yapması kendi kontrolünde olan birşey değildir. Bu nedenle tuvalet eğitimi anlamına gelmez. Çocuklar arasındaki farklılıklar da unutulmamalıdır. Yani 2 yaşından bir kaç ay önce veya 2,5 yaşından biraz sonra alışabilen çocuklar da vardır.

Çocuğun Hangi Davranışları Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösterir?

Çocuklar genellikle tuvalet eğitimine hazır olduklarında bazı işaretler verirler. Bunlar ara sıra gündüz uykularından kuru kalkmaya başlamaları, bezden rahatsız olduklarını ifade etmeleri veya 1 – 2 saat kuru kalabilmeleridir.

Tuvalet Eğitiminin Aşamaları

  • Çocuk belirli aralıklarla tuvalete veya oturağa oturtulur. Tuvalete oturduğunda kendisini güvende hissetmelidir. Eğer tuvaletin içine düşeceğinden korkarsa bir daha oturmak istemeyebilir. Bu nedenle eğer tuvalete oturuyorsa klozete uygulanan ek bir kapak ilave edilebilir. Alaturka eski tip tuvaletlerde ise tuvaletin deliği çocuğu korkutabilir. Alaturka eski tip tuvalet yerine oturağa oturtmak gerekmektedir. Özellikle kakalarını yaptıklarında kendi vücutlarından çıkan bir şeyi görme ihtiyacındadırlar.
  • Çocuk düzenli ve devamlı olarak oturağa oturtulur. Oturtma aralıkları çocuğun gün içindeki faaliyetlerine göre ayarlanabilir. Örneğin yemeklerden sonra, uykudan önce gibi. Böylece çocuk hem tuvalete oturmaya alışacak hem de tuvaletinin gelişi düzene girecektir.
  • Çocuğun henüz tuvaletini yapmasıyla ilgili kasları çok iyi gelişmemiş olduğu için, tuvaletini hemen oturur oturmaz yapamayabilir veya hepsini bir anda yapamayabilir. Bu nedenle tuvalette otururken oyalanması için eline bir oyuncak verilebilir veya kısa bir hikaye kitabı okunabilir. Böylece hem tuvaletini yapması sağlanır hem de tuvalet işi zevkli ve keyifli bir hale dönüştürülmüş olur.
  • Çocuğa tuvalete gittiğinde kolay indirilip kaldırılabilen giysiler giydirilmelidir.
  • Anne tuvalete gideceği zaman “Çişim geldi tuvalete gidiyorum” diyerek çocuğa örnek olmalıdır.
  • Kazayla altına yaptığı zamanlarda ise çocuğu utandırıcı mahçup edici ifadelerden özellikle sakınılmalıdır. Utandırıcı ve aşağılayıcı sözler söylendiğinde çocukta suçluluk duygusu oluşabilir.
  • Çocuğunuz kakasını kendisine ait ilginç bir ürün olarak görmektedir. Kakasının kendi vücudundan çıktığının yeni farkına varmıştır. Bu nedenle kakasıyla ilgili olumsuz şeyler söylemekten kaçınmalı. Anne çocuğunun altını silerken kötü koktuğunu söyler, burnunu kapatıp lazımlığı yüzünü ekşiterek hemen döker ya da kakasına bakmak istediğinde ona kızılırsa duyguları incinir. Kakasının pis olduğu ve iğrenmesi gerektiği ona aşılanmamalıdır.
  • Çocuğa tuvaletini yaptıktan sonraki temizlik alışkanlıkları da öğretilmelidir. Ellerini çok iyi yıkaması gerektiğini mutlaka bilmelidir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Lütfen güvenlik kodunu giriniz: *

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.